Conjugaziun da verbs da basa
Verbs coreans midan lur finiziuns per s'adattar a las frasas. Quest process vegn numnà conjugaziun.
Co quai funcziuna
En corean finescha quasi mintga frasa cun in verb u in adjectiv conjugà. La furma da dicziunari, che finescha adina sin -다 (p.ex. 가다, 보다, 하다), è be il punct da partenza.
Per duvrar quel, stos ti transfurmar el. Il process è adina il medem:
1. Cumenza cun la furma da dicziunari (p.ex. 먹다 - magliar).
2. Stizzia il -다 per survegnir il radis dal verb (먹-).
3. Agiunta ina finiziun grammatica al radis.
La finiziun che ti tschernas dependa da quai che ti vuls dir. Per exempel po il sulet radis 먹- daventar blers pleds differents:
- 먹 + 어요 → 먹어요 (jau magli / informal cortais)
- 먹 + 습니다 → 먹습니다 (jau magli / formal cortais)
- 먹 + 었어요 → 먹었어요 (jau hai maglià / temp passà)
- 먹 + 을 거예요 → 먹을 거예요 (jau vegn a magliar / temp futur)
Questa pagina declera il concept da la conjugaziun. Per emprender las reglas specificas per tschernair ed applitgar questas finiziuns, stos ti studegiar mintga muster da finiziun individualmain.
Remartga: Intgins verbs èn irregulars ed ils radis sa midan durant la conjugaziun. Ti pos emprender dapli davart quai en la secziun dals musters da verbs irregulars.
Exempels (3)
- 가다 (dictionary form) → 가요 (conjugated form)
Il verb 'ir' (가다) vegn conjugà a 'va' (가요) per l'utilisaziun en ina frasa informala cortaisa.
Pled per pled: ir → va
- 먹다 (dictionary form) → 먹습니다 (conjugated form)
Il verb 'magliar' (먹다) vegn conjugà a 'maglia' (먹습니다) per l'utilisaziun en ina frasa formal cortaisa.
Pled per pled: magliar → maglia (formal)
- 공부하다 (dictionary form) → 공부했어요 (conjugated form)
Il verb 'emprender' (공부하다) vegn conjugà a 'ha emprendì' (공부했어요) per exprimer il temp passà.
Pled per pled: emprender → ha emprendì
Sbagls frequents
Duvrar la furma da dicziunari (-다) en ina frasa.
저는 밥을 먹다.저는 밥을 먹어요.Ti na pos betg duvrar la furma da dicziunari d'in verb (che finescha sin -다) directamain en ina frasa. Ti stos adina conjugar el stizzand -다 ed agiuntand ina finiziun apprupriada sco -아요/어요 u -습니다.
Co ch'i sa collia
Emprenda quai l'emprim
Models colliads
- Conjugaziun d'adjectivs
Adjectivs coreans (verbs descriptivs) sa conjugheschan tenor ils medems princips sco verbs d'acziun. Capir la conjugaziun dals verbs è la clav per capir la conjugaziun dals adjectivs.
Fundaments - Concepts da temp
Finiziuns da verbs èn la moda principala per exprimer il temp (passà, preschent, futur) en corean. Quest muster è il mecanissem per applitgar concepts da temp als verbs.
Fundaments - -았/었/였-Temp passà
Quest è il marcadur central per il temp passà. El vegn agiuntà al radis dal verb per mussar ch'ina acziun è gia succedida, ina funcziun centrala da la conjugaziun.
Nivel 1 - -(으)ㄹ 거(예요/야)Will, probabel
Questa è ina finiziun frequenta per il temp futur. Ella vegn agiuntada al radis dal verb per mussar ina intenziun u ina predicziun, in'autra funcziun centrala da la conjugaziun.
Nivel 3 - -아/어Finizi informal
Questa è la finiziun informala cortaisa la pli frequenta che ti agiuntas ad in radis da verb. Quai è ina da las emprimas reglas da conjugaziun specificas che ti emprendas.
Nivel 1
Emprenda suenter
Models che sa basan sin quest model.
- -ㄴ다/는다Terminaziun declarativa simplaNivel 1
- -ㅂ/습니다Finiziun formala e politeNivel 1
- -고E, e luraNivel 1
- -는/ㄹModificatur da verbsNivel 1
- -(으)세요Per plaschairNivel 1
- -아/어 보세요ProvarNivel 1
- -아/어라Cumond informalNivel 1
- -지Finiziun da frasaNivel 1
Ed anc 80 en la glista cumpletta.