အခြေခံ ကြိယာအပြောင်းအလဲ
ကိုရီးယားကြိယာတွေဟာ ဝါကျထဲမှာ သုံးနိုင်ဖို့အတွက် သူတို့ရဲ့အဆုံးသတ်တွေကို ပြောင်းလဲကြပါတယ်။ ဒီလုပ်ငန်းစဉ်ကို ကြိယာအပြောင်းအလဲ (conjugation) လို့ ခေါ်ပါတယ်။
အလုပ်လုပ်ပုံ
ကိုရီးယားဘာသာစကားမှာ ဝါကျတိုင်းနီးပါးဟာ ပြောင်းလဲထားတဲ့ ကြိယာ ဒါမှမဟုတ် နာမဝိသေသနနဲ့ အဆုံးသတ်ပါတယ်။ -다 (ဥပမာ - 가다, 보다, 하다) နဲ့ အမြဲအဆုံးသတ်တဲ့ အဘိဓာန်ပုံစံဟာ အစပြုရာသာ ဖြစ်ပါတယ်
သုံးဖို့အတွက်ဆိုရင်တော့ ပြောင်းလဲပေးရပါမယ်။ လုပ်ငန်းစဉ်ကတော့ အမြဲတမ်း အတူတူပါပဲ
၁။ အဘိဓာန်ပုံစံနဲ့ စတင်ပါ (ဥပမာ - 먹다 - စားသည်)
၂။ -다 ကို ဖယ်ရှားပြီး ကြိယာအမြစ် (verb stem) (먹-) ကို ရယူပါ
၃။ အမြစ်နောက်မှာ သဒ္ဒါဆိုင်ရာ အဆုံးသတ်တစ်ခုကို တွဲပေးပါ
သင်ရွေးချယ်တဲ့ အဆုံးသတ်ဟာ သင်ဘာပြောချင်သလဲဆိုတဲ့အပေါ်မှာ မူတည်ပါတယ်။ ဥပမာအားဖြင့် ကြိယာအမြစ် 먹- တစ်ခုတည်းကနေ စကားလုံးအမျိုးမျိုး ဖြစ်လာနိုင်ပါတယ်
- 먹 + 어요 → 먹어요 (စားတယ် / ယဉ်ကျေးသော အပြောအဆို)
- 먹 + 습니다 → 먹습니다 (စားပါတယ် / ယဉ်ကျေးသော အရေးအသား)
- 먹 + 었어요 → 먹었어요 (စားခဲ့တယ် / အတိတ်ကာလ)
- 먹 + 을 거예요 → 먹을 거예요 (စားလိမ့်မယ် / အနာဂတ်ကာလ)
ဒီစာမျက်နှာက ကြိယာအပြောင်းအလဲရဲ့ အယူအဆ ကို ရှင်းပြထားတာပါ။ ဒီအဆုံးသတ်တွေကို ဘယ်လိုရွေးချယ်ပြီး ဘယ်လိုသုံးရမလဲဆိုတဲ့ သီးခြားစည်းမျဉ်းတွေကို သိဖို့အတွက်တော့ အဆုံးသတ်ပုံစံတစ်ခုချင်းစီကို သီးခြားစီ လေ့လာဖို့ လိုအပ်ပါတယ်
မှတ်ချက် - ကြိယာအချို့ဟာ ပုံမှန်မဟုတ်တဲ့အတွက် အပြောင်းအလဲလုပ်တဲ့အခါ သူတို့ရဲ့ အမြစ်တွေ ပြောင်းလဲသွားတတ်ပါတယ်။ ဒါတွေကိုတော့ ပုံမှန်မဟုတ်သော ကြိယာပုံစံများ (irregular verb patterns) အပိုင်းမှာ လေ့လာနိုင်ပါတယ်
ဥပမာများ (3)
- 가다 (dictionary form) → 가요 (conjugated form)
The verb 'to go' (가다) is conjugated to 'goes' (가요) for use in an informal polite sentence.
စကားလုံးတစ်လုံးချင်း: သွားသည် → သွားတယ်
- 먹다 (dictionary form) → 먹습니다 (conjugated form)
The verb 'to eat' (먹다) is conjugated to 'eats' (먹습니다) for use in a formal polite sentence.
စကားလုံးတစ်လုံးချင်း: စားသည် → စားပါတယ် (ယဉ်ကျေး)
- 공부하다 (dictionary form) → 공부했어요 (conjugated form)
The verb 'to study' (공부하다) is conjugated to 'studied' (공부했어요) to express the past tense.
စကားလုံးတစ်လုံးချင်း: လေ့လာသည် → လေ့လာခဲ့သည်
အဖြစ်များသော အမှားများ
Using the dictionary form (-다) in a sentence.
저는 밥을 먹다.저는 밥을 먹어요.ဝါကျတစ်ခုထဲမှာ ကြိယာရဲ့ အဘိဓာန်ပုံစံ (-다 နဲ့ အဆုံးသတ်တဲ့ပုံစံ) ကို တိုက်ရိုက်သုံးလို့ မရပါဘူး။ -다 ကို ဖယ်ရှားပြီး -아요/어요 ဒါမှမဟုတ် -습니다 လိုမျိုး သင့်လျော်တဲ့ အဆုံးသတ်တစ်ခုကို ထည့်ပေးခြင်းဖြင့် အမြဲတမ်း ပြောင်းလဲပေးရပါမယ်။
မည်သို့ဆက်စပ်သည်
ဤအရာကို ဦးစွာ သင်ပါ
ဆက်စပ်ပုံစံများ
- နာမ်ဝိသေသန ပုံစံပြောင်းလဲခြင်း
ကိုရီးယား နာမဝိသေသနတွေ (ဖော်ပြချက်ကြိယာများ) ဟာ လုပ်ဆောင်ချက်ကြိယာတွေနဲ့ အတူတူပဲ အပြောင်းအလဲလုပ်ပါတယ်။ ကြိယာအပြောင်းအလဲကို နားလည်ခြင်းဟာ နာမဝိသေသန အပြောင်းအလဲကို နားလည်ဖို့အတွက် သော့ချက်ပါပဲ။
အခြေခံများ - ကာလသဘောတရားများ
ကြိယာအဆုံးသတ်တွေဟာ ကိုရီးယားဘာသာစကားမှာ အချိန်ကာလ (အတိတ်၊ ပစ္စုပ္ပန်၊ အနာဂတ်) ကို ဖော်ပြတဲ့ အဓိကနည်းလမ်းဖြစ်ပါတယ်။ ဒီပုံစံဟာ ကြိယာတွေမှာ အချိန်ကာလ အယူအဆတွေကို အသုံးချတဲ့ ယန္တရားတစ်ခုပါ။
အခြေခံများ - -았/었/였-အတိတ်ကာလ
ဒါဟာ အတိတ်ကာလကို ပြတဲ့ အဓိကအမှတ်အသားပါ။ လုပ်ဆောင်ချက်တစ်ခု ဖြစ်ပျက်ခဲ့ပြီးပြီဆိုတာကို ပြဖို့အတွက် ကြိယာအမြစ်မှာ တွဲပေးရတာဖြစ်ပြီး ဒါဟာ အပြောင်းအလဲရဲ့ အဓိကလုပ်ဆောင်ချက်တစ်ခုပါ။
အဆင့် 1 - -(으)ㄹ 거(예요/야)Will, probably
ဒါဟာ အနာဂတ်ကာလအတွက် အသုံးများတဲ့ အဆုံးသတ်တစ်ခုပါ။ ရည်ရွယ်ချက် ဒါမှမဟုတ် ခန့်မှန်းချက်ကို ပြဖို့အတွက် ကြိယာအမြစ်မှာ တွဲပေးရတာဖြစ်ပြီး ဒါဟာလည်း အပြောင်းအလဲရဲ့ နောက်ထပ်လုပ်ဆောင်ချက်တစ်ခုပါ။
အဆင့် 3 - -아/어अनौपचारिक अन्त्य
ဒါဟာ ကြိယာအမြစ်မှာ သင်တွဲပေးရမယ့် အသုံးအများဆုံး ယဉ်ကျေးသော အပြောအဆို အဆုံးသတ်တစ်ခုပါ။ ဒါဟာ သင်လေ့လာရမယ့် ပထမဆုံးသော သီးခြားအပြောင်းအလဲ စည်းမျဉ်းတွေထဲက တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။
အဆင့် 1
နောက်ထပ် သင်ရန်
ဤပုံစံပေါ်တွင် အခြေခံသော ပုံစံများ။
- -ㄴ다/는다Plain Declarative Endingအဆင့် 1
- -ㅂ/습니다Formal Polite Endingအဆင့် 1
- -고နှင့်၊ ပြီးတော့အဆင့် 1
- -는/ㄹကြိယာကို နာမ်အဖြစ် ပြောင်းလဲခြင်းအဆင့် 1
- -(으)세요ကျေးဇူးပြု၍အဆင့် 1
- -아/어 보세요ကျေးဇူးပြု၍ စမ်းကြည့်ပါအဆင့် 1
- -아/어라अनौपचारिक आदेशအဆင့် 1
- -지ဝါကျအဆုံးသတ်အဆင့် 1
စာရင်းအပြည့်အစုံတွင် နောက်ထပ် 80 ခု ရှိပါသေးသည်။