အခြေခံ ကြိယာအပြောင်းအလဲ

အခြေခံများ

ကိုရီးယားကြိယာတွေဟာ ဝါကျထဲမှာ သုံးနိုင်ဖို့အတွက် သူတို့ရဲ့အဆုံးသတ်တွေကို ပြောင်းလဲကြပါတယ်။ ဒီလုပ်ငန်းစဉ်ကို ကြိယာအပြောင်းအလဲ (conjugation) လို့ ခေါ်ပါတယ်။

အလုပ်လုပ်ပုံ

ကိုရီးယားဘာသာစကားမှာ ဝါကျတိုင်းနီးပါးဟာ ပြောင်းလဲထားတဲ့ ကြိယာ ဒါမှမဟုတ် နာမဝိသေသနနဲ့ အဆုံးသတ်ပါတယ်။ -다 (ဥပမာ - 가다, 보다, 하다) နဲ့ အမြဲအဆုံးသတ်တဲ့ အဘိဓာန်ပုံစံဟာ အစပြုရာသာ ဖြစ်ပါတယ်

သုံးဖို့အတွက်ဆိုရင်တော့ ပြောင်းလဲပေးရပါမယ်။ လုပ်ငန်းစဉ်ကတော့ အမြဲတမ်း အတူတူပါပဲ

၁။ အဘိဓာန်ပုံစံနဲ့ စတင်ပါ (ဥပမာ - 먹다 - စားသည်)
၂။ -다 ကို ဖယ်ရှားပြီး ကြိယာအမြစ် (verb stem) (먹-) ကို ရယူပါ
၃။ အမြစ်နောက်မှာ သဒ္ဒါဆိုင်ရာ အဆုံးသတ်တစ်ခုကို တွဲပေးပါ

သင်ရွေးချယ်တဲ့ အဆုံးသတ်ဟာ သင်ဘာပြောချင်သလဲဆိုတဲ့အပေါ်မှာ မူတည်ပါတယ်။ ဥပမာအားဖြင့် ကြိယာအမြစ် 먹- တစ်ခုတည်းကနေ စကားလုံးအမျိုးမျိုး ဖြစ်လာနိုင်ပါတယ်

  • 먹 + 어요 → 먹어요 (စားတယ် / ယဉ်ကျေးသော အပြောအဆို)
  • 먹 + 습니다 → 먹습니다 (စားပါတယ် / ယဉ်ကျေးသော အရေးအသား)
  • 먹 + 었어요 → 먹었어요 (စားခဲ့တယ် / အတိတ်ကာလ)
  • 먹 + 을 거예요 → 먹을 거예요 (စားလိမ့်မယ် / အနာဂတ်ကာလ)

ဒီစာမျက်နှာက ကြိယာအပြောင်းအလဲရဲ့ အယူအဆ ကို ရှင်းပြထားတာပါ။ ဒီအဆုံးသတ်တွေကို ဘယ်လိုရွေးချယ်ပြီး ဘယ်လိုသုံးရမလဲဆိုတဲ့ သီးခြားစည်းမျဉ်းတွေကို သိဖို့အတွက်တော့ အဆုံးသတ်ပုံစံတစ်ခုချင်းစီကို သီးခြားစီ လေ့လာဖို့ လိုအပ်ပါတယ်

မှတ်ချက် - ကြိယာအချို့ဟာ ပုံမှန်မဟုတ်တဲ့အတွက် အပြောင်းအလဲလုပ်တဲ့အခါ သူတို့ရဲ့ အမြစ်တွေ ပြောင်းလဲသွားတတ်ပါတယ်။ ဒါတွေကိုတော့ ပုံမှန်မဟုတ်သော ကြိယာပုံစံများ (irregular verb patterns) အပိုင်းမှာ လေ့လာနိုင်ပါတယ်

ဥပမာများ (3)

  1. 가다 (dictionary form) → 가요 (conjugated form)

    The verb 'to go' (가다) is conjugated to 'goes' (가요) for use in an informal polite sentence.

    စကားလုံးတစ်လုံးချင်း: သွားသည် → သွားတယ်

  2. 먹다 (dictionary form) → 먹습니다 (conjugated form)

    The verb 'to eat' (먹다) is conjugated to 'eats' (먹습니다) for use in a formal polite sentence.

    စကားလုံးတစ်လုံးချင်း: စားသည် → စားပါတယ် (ယဉ်ကျေး)

  3. 공부하다 (dictionary form) → 공부했어요 (conjugated form)

    The verb 'to study' (공부하다) is conjugated to 'studied' (공부했어요) to express the past tense.

    စကားလုံးတစ်လုံးချင်း: လေ့လာသည် → လေ့လာခဲ့သည်

အဖြစ်များသော အမှားများ

  • Using the dictionary form (-다) in a sentence.

    저는 밥을 먹다.
    저는 밥을 먹어요.

    ဝါကျတစ်ခုထဲမှာ ကြိယာရဲ့ အဘိဓာန်ပုံစံ (-다 နဲ့ အဆုံးသတ်တဲ့ပုံစံ) ကို တိုက်ရိုက်သုံးလို့ မရပါဘူး။ -다 ကို ဖယ်ရှားပြီး -아요/어요 ဒါမှမဟုတ် -습니다 လိုမျိုး သင့်လျော်တဲ့ အဆုံးသတ်တစ်ခုကို ထည့်ပေးခြင်းဖြင့် အမြဲတမ်း ပြောင်းလဲပေးရပါမယ်။

မည်သို့ဆက်စပ်သည်

ဤအရာကို ဦးစွာ သင်ပါ

နောက်ထပ် သင်ရန်

ဤပုံစံပေါ်တွင် အခြေခံသော ပုံစံများ။

စာရင်းအပြည့်အစုံတွင် နောက်ထပ် 80 ခု ရှိပါသေးသည်။